LANGUAGE
HU
EN
HU
EN
LANGUAGE
Hírek
Despres és Peterhansel a gyõztesek

Egy utolsó, 29 kilométeres szelektívvel zárult az idei, Argentína, Chile és Peru érintésével megrendezésre kerülõ 33. Dakar rally, amelyet a motorosoknál Cyril Despres, az autósoknál Stephane Peterhansel nyert meg. A Szalay-Bunkoczi kettõs a 21. abszolút helyen fejezte be a versenyt.

Összesen 97 motoros, 12 quados, 78 autós és 60 kamionos egység jutott el a limai célig (tehát az eredetileg elrajtolt 443 jármûbõl 249 fejezte be a futamot), pedig a sokat tapasztalt élmezõnybeli versenyzõk szerint nem ez volt minden idõk legnehezebb Dakarja. A Mar del Plata-i rajtot követõen a mezõny 8300 kilométernyi utat tett meg, hogy 15 szakasszal késõbb megérkezzen Limába. A legizgalmasabb küzdelmet a motoros kategóriában láthattuk, ahol az utolsó elõtti szakaszon dõlt el, hogy Cyril Despres veheti át a gyõztesnek járó Dakar-trófeát. Marc Coma-val igazi macska-egér játékot játszottak, és felváltva vállalták a szerepet hol az egyik, hol a másik oldalon. Coma mellé azonban nem szegõdtek a perui szerencse-szellemek, akiket pedig még a táborban is megidéztek helyi sámánok, hiszen a legutolsó szelektíven ment tönkre úgy a váltója, hogy nem bírt el a dûnékkel. A második helye azonban megmaradt a katalánnak, bár boldog nem lett tõle. Despres elhúzott eggyel, hiszen a negyedik Dakaros gyõzelmét aratta, és így most 4:3 az állás a javára, már ami a gyõzelmek számát illeti. A harmadik helyen Helder Rodrigues végzett, csakúgy, mint tavaly, de nem volt elkeseredve a spanyol motoros, mivel sikerült egy szakaszgyõzelmet is elérnie. Az igazi áttörést Joan Barreda érte el ezen a Dakaron, aki már a legelején elvesztette minden reményét, hogy az élen végezzen, de aztán mégis sikerült szakaszelsõséget is szereznie, és végül az ötödik helyen végzett az összetettben. Alessandro Boturri lett a legsikeresebb újonc (nyolcadik lett), Gyenes Emánuel pedig a fantasztikus 17. pozícióban fejezte be a 33. Dakar rallyt.

Az autóknál a legtöbben biztosak voltak a Mini gyõzelmében, és Peterhansel tett is arról, hogy a rajongóknak kétségük sem legyen a végsõ gyõztes személye felõl. Ráadásul az egész X-Raid remek Dakaron van túl, hiszen mind a nyolc autójuk célba ért, és hazavitték az elsõ két helyet is. Ennél szebbet talán még maga Sven Quandt sem álmodott, érhetõ tehát a német csapatfõnök széles mosolya, amellyel az újságírókat fogadta a pódium utáni sajtótájékoztatón. Ráadásul Peterhansel úgy nyert, hogy semmilyen technikai gondja nem volt, és ez az utóbbi Dakarok után igazi felüdülés volt számára. Mr. Dakar már eddig is rekordtartó volt, de most újabb történelmet írt: megszerezte tizedik Dakar-gyõzelmét (6 motor és 4 autó). A harmadik helyen szépen csöndben, mindig kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtva a 2009-es gyõztes, Giniel De Villiers végzett, aki a Volkswagen kilépése után megtalálta magának a Toyotat, és úgy tûnik, jól megvannak együtt.

A quadoknál, ahogy arra számítani lehetett, az egyik Patronelli fivér vitte haza ismét a gyõzelmet, ezúttal a címvédõ Alejandro volt a jobb, de testvérével folyamatosan egymás ellen küzdöttek a szakaszokon. Testvére, Marcos lett a második, és hogy teljes legyen az argentin dobogó, Tomas Maffei lett a harmadik.

A kamionoknál néhány nap után már kérdés sem volt, hogy Gerard De Rooy a legesélyesebb a végsõ gyõzelemre, és a holland nem is hibázott, behozta az Ivecot az elsõ helyre. Sõt, olyan jól sikerült az idei verseny, hogy még a második hely is a csapatnál maradt, hiszen Hans Stacey végzett mögötte a dobogón.  A végére azért három Kamaz is megérkezett a további három helyre, de kétségtelenül ez nem az oroszok Dakarja volt.

Szintén jobb helyezésben reménykedett a Szalay Balázs-Bunkoczi László kettõs, akik sorozatosan technikai gondok miatt voltak kénytelenek hosszabb-rövidebb idõre megállni a szelektíveken. Az Antara aztán egy idõ után már nem hagyta pácban a versenyzõket, és amikor minden rendben volt, a páros a 12-15. hely körüli idõket tudta autózni. Végül a 21. pozícióban fejezték be a versenyt, és ezzel Szalay Balázs már hetedik alkalommal ért célba a Dakar rallyn (11 versenybõl). Az újonc Sebestyén-Bognár kettõs egészen jól vette az akadályokat, sajnos azonban a pihenõnap elõtti szakaszon kifogott rajta a mély homok és a sok dûne, és lejött a szakaszról, amelynek kizárás lett a vége. A Darázsi Zsolt vezette versenykamion a 10. szakaszon kuplungproblémák miatt volt kénytelen feladni a versenyt.

Végeredmények: Motor Quad Autó Kamion

Dakar 2019 összetett állás
Frissítve: 2019-01-17
20.
helyezés
Szalay Balázs
Bunkoczi László
Élő időeredmények: dakar.com
Ilyen volt a Monaco-Dakar Rally Raid kalandunk!
15. alkalommal rendezték meg a klasszikus Dakar-rali útvonalon haladó Africa Race sivatagi tereprali versenyt. Az Africa Race mezőnye 2023. december 30-án Monacóból rajtolt, és január 14-én Dakarban ért célba – a klasszikus Dakarok útvonalán haladt, bejárva a Szahara legnagyobb kihívást jelentő tájait.  Újdonság volt, hogy már a Classic és a Rally Raid kategória is képviseltette […]
Olvasd tovább
2024-03-20
Amikor szembejön az európai versenyzővel a megdöbbentő afrikai valóság
Vasárnap Dakhláhban pihenőnapot tartott az Africa Race mezőnye, így a magyar raid indulók is. A folytatás azonban fejes volt a valóságba, amikor a Dakarba tartó mezőny tagjai átlépték a mauritániai határt és megérkeztek a 33 fokos forróságba, valóban egy másik földrészre. Marokkó rendezett és gazdag ország a szaharai iszlám köztársasághoz képest, ahol az emberek kedvesek, […]
Olvasd tovább
2024-01-09
Mezei eltévedt, majdnem kifogyott Szalayék üzemanyaga a sivatagban!
Ezúttal bement a mért szakaszra a Szalay Balázs, Mezei Dániel és a Bunkoczi László, Bunkoczi Soma páros, de hamar kiderült, hogy a raidre felkészített autókkal nehéz megbirkózni a dűnékkel és a marokkói kősivataggal. Harmadik napja tart az Africa Eco Race sivatagi része, amely az előző évekhez hasonlóan látványos tájakon, nehéz szakaszokon halad a szenegáli Dakar […]
Olvasd tovább
2024-01-06